ZERO WASTE – MODA czy KONIECZNOŚĆ?

ZERO WASTE

ZERO WASTE – MODA czy KONIECZNOŚĆ? Kontynuacja życia na ziemi związana jest bezpośrednio ze zmniejszeniem ilości wytwarzanych odpadów!

Zero waste – w łazience.

W obecnym czasie mówi się o konsumpcyjnym stylu życia ludzi na świecie. Taki sposób postepowania przynosi szkody środowisku naturalnemu. Setki milionów ton plastiku, który zatruwa oceany i jest wchłaniany przez organizmy morskie, transportowany poprzez łańcuch pokarmowy, szkodzi nam wszystkim.

Nie oszukujmy się! Większość z nas od czasu do czasu również żywi się organizmami morskimi (kiedyś uważanymi za najzdrowsze) i do naszych ciał przez układ pokarmowy dostają się tworzywa sztuczne, wcześniej zjedzone przez organizmy morskie. Są obecne jako mikrocząsteczki w ciałach ryb, gadów ptaków i ssaków, w tym również człowieka.

W dzisiejszych czasach plastiki dostały się nawet na dno Rowu Mariańskiego, pojawiają się również w opadach np. w deszczu.

Na pewnym etapie jako społeczeństwo Ziemi zorientowaliśmy się, że jeżeli nie zaczniemy działać, sami doprowadzimy Ziemię do zagłady. Jednym z działań, które podejmujemy są działania z zakresu Zero Waste. Ta idea w ostatnich latach zyskuje coraz większy rozgłos, coraz więcej instytucji i fundacji stara się ją spopularyzować jako właściwą dla każdego z osobna oraz społeczeństw jako całości.

Ograniczanie ilości odpadów nie jest wynalazkiem ani tego ani ubiegłego wieku. Koncepcja rozpropagowania wielu aspektów idei Zero Waste miała swoje początki w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przyniósł spopularyzowanie tej idei. Odzysk i przetwarzanie odpadów, m. in. Twój wkład w mądre gospodarowanie nimi, nie tylko zmniejszą ich ilość, ale i wpłyną pośrednio na zmniejszenie eksploatacji wyczerpujących się zasobów naturalnych.

Według jednej z fińskich organizacji ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych mogłaby spaść znacząco (nawet o połowę) poprzez codzienne decyzje samych obywateli w cztery zakresach: jedzenia, zakupów, mieszkania oraz komunikacji.

Dlatego też potężne znaczenie mają zwykłe ale cykliczne, z pozoru banalne działania jednostek, które w sumie tworzą potężny efekt!

Nie traktuj Zero Waste jako mody, potraktuj jako obowiązek dbania o nasze środowisko!

Przechodząc do meritum.

Zero Waste ma na celu ochronę zasobów przez odpowiedzialne postepowanie w procesach produkcji, konsumpcji, powtórnej eksploatacji oraz odzyskiwania jak największej ilości produktów, materiałów i opakowań. Celem jest unikanie, a jeżeli się nie uda to minimalizacja ich spalania, deponowania w  gruncie, wprowadzania do wód, emitowania do powietrza, t. j. działań które zagrażają środowisku i zdrowiu ludzi.

Upraszczając jest to zarządzanie procesami produkcji oraz samymi produktami mające na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz zminimalizowanie, a nawet jeżeli się da eliminację szkodliwości materiałów i odpadów, poprzez odpowiedni sposób ich odzysku lub przetwarzania.

CO TO JEST ZERO WASTE?

ZERO WASTE – Pięć prostych reguł działania umożliwiających realizację filozofii ZERO WASTE w swoim życiu! 

Jakie są zasady postepowania Zero Waste!

 

Meritum Zero Waste to 5 praktycznych, prostych założeń nazywanych potocznie regułą 5 R.   

R jak Refuse            – bądź asertywny i odmawiaj,

R jak Reduce            – staraj się ograniczać gdzie możesz,

R jak Reuse              – odzyskuj – czyli ponownie wykorzystuj to co się uda,

R jak Recycle           – sortuj i staraj się przetwarzać odpady,

R jak Rot                  – kompostuj

+

R jak Repair             – naprawiaj

R

jak zasada Recyklingu,

Recyklingu,

i jeszcze raz Recyklingu!

Skontaktuj się z nami! - Zaufaj naszym specjalistom!
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.

Odmawiaj przyjęcia rzeczy. (Zasady Zero waste)

W gospodarstwie domowym lub w pracy nie przyjmuj  przedmiotów, które trafią od razu do śmieci np.:

Ulotek –  gdy nie jesteś zainteresowany ich przeczytaniem,

Próbek kosmetyków – użyj raczej testera w sklepie kosmetycznym,

Opakowań i toreb jednorazowego użytku – zamiast nich miej zawsze torby wielokrotnego użytku,

Smyczy – gdy wiesz, że ich nie wykorzystasz lub masz już w domu ich zapas,

Plastikowych rurek – jeżeli możesz wypić napój bezpośrednio z pojemnika lub za pomocą rurki metalowej lub szklanej,

Sztućców jednorazowego użytku – jeżeli wiesz, że będziesz konsumował w pracy lub w domu, gdzie masz sztućce wielokrotnego użytku.

 

Ograniczaj ilość kupowanych artykułów (Zasady Zero waste)

Samodzielnie się dyscyplinuj podczas zakupów. Kupuj tylko to czego w danym czasie rzeczywiście potrzebujesz – nie rób zbędnych zapasów! O zapasach spożywczych czy innych często zapominamy i przez to mogą ulec przeterminowaniu. Zanim pójdziesz do apteki przejrzyj domową apteczkę. Możliwe, że potrzebny Ci lek już w niej jest. Dzięki temu nie tylko nie kupisz „na skład”, ale również zaoszczędzisz pieniądze. Nie kupić to znaczy bardzo często nie wytworzyć zbędnych odpadów. Unikaj produktów jednorazowego użytku!

Odzyskuj (Zasady Zero waste)

Nie tylko unikaj produktów jednorazowego użytku, ale również szukaj zastosowania dla produktów, które chciałbyś wyrzucić. Wszystkie produkty i ich opakowania dzięki swojej kreatywności możesz powtórnie zagospodarować. 

  • stary czajnik, miska, garnek mogą stać się  np. doniczką,
  • z aluminiowej puszki po napojach, gdy już ją kupiłeś na usilną prośbę dziecka, możesz wykonać piórnik na długopisy, kredki, flamastry – wycinając górną jej część,
  • plastikowe opakowania po czekoladkach, gdy otrzymałeś od znajomych w prezencie, możesz wykorzystać na drobiazgi, które nierzadko z braku czasu w nieładzie wrzucasz do szuflady,
  • używane, stare ubrania, firanki, obrusy, prześcieradła mogą otrzymać swoje drugie życie służąc jako materiał do szycia,
  • szklane słoiki (wcześniej stanowiące opakowania) po ich pomalowaniu zamienią się w stylowe świeczniki.

Segreguj (Zasady Zero waste)

Zawsze segreguj śmieci i wrzucaj do odpowiednich pojemników na odpady. Nie tylko pomagasz środowisku, ale również redukujesz ilość zmieszanych odpadów.

Kompostuj (Zasady Zero waste)

Odpady organiczne można powtórnie wykorzystać. Bioodpady  to znacząca część śmieci wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Z liści, skoszonej trawy, gałęzi, reszek pokarmów takich jak obierki, fusy po herbacie czy kawie, skorupki jajek mamy możliwość stworzenia wartościowego nawozu, który możemy spożytkować hodując roślinki oraz uprawy w przydomowym ogródku, na działce lub podsypując do doniczek.

 

ZERO WASTE – etyka a prawdziwe działanie !

Etyka jako sama w sobie to tylko idea, dopiero wdrożenie w życie postepowania proekologicznego ma realny wpływ na stan środowiska!

Możemy mówić dużo o wartościach etycznych, lecz samo mówienie o tym temacie to tylko propaganda sukcesu, bez realnych efektów.

Dopiero wdrożenie w życie działań etycznych w stosunku do środowiska naturalnego da wymierne efekty. 

Pierwszym krokiem jest motywowanie społeczności wśród  której żyjesz / pracujesz oraz samego siebie do postępowania minimalizującego ilość wytwarzanych odpadów. Kolejnym krokiem jest zadbanie, abyś sam i osoby z Twojego otoczenia wdrożyły działania w czyn.

Rozsądne robienie zakupów, postepowanie w kuchni, łazience, domu, ogrodzie, podczas urlopu oraz w pracy daje realne korzyści środowisku.

Również w pracy możemy na wiele sposobów pomóc środowisku naturalnemu.

Zero waste – w kuchni i w trakcie zakupów

Zakup żywności nierzadko zajmuje nam dużo czasu. Jednak może należałby się zastanowić już podczas planowania zakupów co wpisać na listę. Przejrzyj szafki w kuchni, spiżarnię – zanim stworzysz listę zakupów. Może możesz coś wykorzystać zanim straci ważność.

Zamiast wyrzucać czyli marnować pożywienie, możesz je wykorzystać nie wpisując pewnych pozycji na listę zakupów – zmieniając menu na dany dzień. Zamiast zmarnować jedzenie wyrzucając je,  zaplanuj wcześniej posiłki i kupuj tylko tyle i tych produktów, które w danym momencie są ci niezbędne.

Pozostałości z obiadu możesz zużyć do stworzenia lunchu na kolejny dzień np. z ziemniaków lub klusek zrobić zapiekankę w naczyniu żaroodpornym, a z gotowanego mięsa z zupy i warzyw (jeżeli domownicy nie przepadają za ich jedzeniem) sos, gulasz lub sałatkę warzywną.

Niezużytą żywność nierzadko uda się zamrozić w postaci gotowego dania, aby je później odgrzać, a za dużą ilość warzyw i owoców zamiast wyrzucać można zamrozić lub przetworzyć wykorzystując domowe metody konserwacji produktów żywnościowych m. in. poprzez zrobienie przetworów.

Jeżeli już kupiłeś i zorientowałeś się, że  masz w spiżarce produkty nieprzeterminowane, ale bliskie terminowi spożycia, zawsze możesz podzielić się z potrzebującymi. Istnieje mnóstwo lodówek rozlokowanych w różnych miejscach miast i wsi, do których jedni wkładają jedzenie, a inni je wykorzystują. Nie produkujesz odpadu pomagając innym!  Dwa w jednym – to przyjemne i korzystne dla obu stron 😊.

Pamiętaj – jeżeli to możliwe nie wyrzucaj pokarmów! Rozsądne, świadome decyzje podczas zakupów, jak zauważyłeś wpływają na stan naszego środowiska oraz portfela, a nasze postepowanie z niepotrzebnymi pokarmami może nierzadko nieść szczęście i pomoc potrzebującym.

Co jest ważne :

  • kiedy to możliwe kupuj i spożywaj warzywa i owoce wyhodowane w otwartym polu, a nie w szklarni. Produkcja szklarniowa wykorzystuje sztuczne oświetlenie, co związane jest z produkcją energii, nierzadko wykorzystując złoża nieodnawialne. Ponadto podczas spalania paliw w celu wytworzenia energii i ciepła do oświetlenia i ogrzania szklarni dochodzi do emisji gazów i pyłów do atmosfery,
  • śledź daty ważności na produktach w lodówce, szafkach kuchennych, piwnicy i spiżarce.
  • używaj tych produktów, których termin przydatności jest bliski, aby nie dopuścić do ich przeterminowania,
  • staraj się robić zakupy lokalnie oszczędzając koszty transportu i zmniejszając w ten sposób emisję zanieczyszczeń,
  • używaj wielorazowych opakowań i toreb – tam gdzie to tylko możliwe (np. wielorazowych woreczków na warzywa i owoce),
  • jeżeli nie możesz użyć opakowań / toreb wielokrotnego użytku zastanów się na rozwiązaniem minimalizującym wpływ na środowisko. Może możesz użyć toreb papierowych ?
  • coraz bardziej popularne stają się torby na owoce z siateczki – jeżeli taki rodzaj opakowania posiadasz oprócz aspektów ekologicznych będziesz dodatkowo „trendy”,
  • pieczywo pakuj w sklepie do własnego, płóciennego worka,
  • jeśli dotychczas zdążyłeś uzbierać w domu plastikowe jednorazówki, wykorzystaj je ponownie,
  • kupuj warzywa i owoce na wagę w ilości realnie ci potrzebnej, a nie w pakietach już wcześniej spakowanych w plastik,
  • zamiast półlitrowych napojów kupuj pojemniki 2 litrowe. Zmniejszysz ilość zużytych opakowań trafiających na rynek odpadów,
  • resztki jedzenia używaj do przyrządzenia innych dań, wykorzystuj to co nadaje się nie do wykorzystania np. możesz wysuszyć skórki od pomarańczy i dodać do sernika, na skórkach z wieprzowiny ugotować krupnik, skórki z wędzonego boczku mogą dodać smaku żurkowi. Pozostałości warzyw i owoców wynieś na kompost,
  • używaj tkaninowych ręczników i ścierek zamiast ręczników papierowych,
  • stosuj naturalne produkty jako środki czyszczące. Śmiało wykorzystuj sok z cytryny, ocet spożywczy czy sodę oczyszczoną. Możesz je zastosować do doczyszczania naczyń m.in. przypalonych garnków, kamienia z czajnika, wyzbycia się niemiłego zapachu wydobywającego się z lodówki czy mikrofalówki. Dzięki naturalnym produktom w niektórych przypadkach pozbędziesz się plam po herbacie, kawie oraz winie, a także doczyścisz biżuterię,
  • przeznaczaj opakowania po produktach na przeróżne cele. Słoików używaj np. do przewożenia lub mrożenia posiłków, opakowań po lodach do trzymania produktów lub ich mrożenia oraz transportu,
  • drewniane pudełka po winach lub drewnienie platony po świątecznych podarkach możesz wykorzystać do zbiorczego przechowywania owoców i warzyw w piwnicy lub drobiazgów w przydomowym warsztacie. Unikniesz w ten sposób kupowania dodatkowych, w tym przypadku zbędnych opakowań,
  • zamiast zamawiać w kilku restauracjach jedzenie dla członków rodziny, zamów w jednej. Zminimalizujesz w ten sposób koszty i szkodliwość zwielokrotnienia transportu posiłków do Twojego domu,
  • zastanów się czy w Black Friday lub w Black Week ceny nie zostały sztucznie zawyżone, żeby móc udzielić rabatu. Sklepy często nie chcą stracić na oferowanej promocji,
  • w trakcie promocji załóż, że w cenach promocyjnych są tylko produkty, których dotyczy promocja. Resztę zakupów wykonaj zgodnie z wczesnej przygotowaną listą. Każdy dodatkowy, potencjalny zakup produktu z poza listy przemyśl dwa razy pod względem rzeczywistej potrzeby jego zakupu,
  • jeżeli nie planowałeś czegoś kupić (a włożyłeś do koszyka bo produkt był w dobrej cenie) odłóż produkt na półkę i prześpij się z tematem jego zakupu. Jutro też będzie jakaś promocja! Często po zakupie czegoś w promocji dochodzimy do wniosku, że produkt nie był nam w ogóle potrzebny,
  • doceniaj towary dobrej jakości. Towary trwałe i wykonane z materiałów przyjaznych środowisku posłużą nam dłużej. Transakcja okaże się zarówno dla nas jak i środowiska korzystniejsza niż gdybyśmy kupili cos tańszego, co szybciej się popsuje,
  • bądź uważny podczas potwierdzania transakcji kartą i nie bierz potwierdzenia jeżeli szczegółowo nie analizujesz później wydatków (jeżeli paragon trafia od razu do kosza na śmieci). Zaoszczędzisz zarówno papier, jak także materiały i urządzenia drukujące.

Zero waste – w łazience

  • zamień plastikową szczoteczkę do zębów na bambusową, która podlega biodegradacji,
  • używaj ręczników tkaninowych zamiast papierowych,
  • w miejsce zaplanowanej kąpieli w wannie pełnej wody zrób sobie krótki prysznic,
  • zakręcaj wodę podczas mycia zębów oraz mydlenia się pod prysznicem,
  • zamiast jednorazowych maszynek do golenia stosuj golarki elektryczne lub maszynki wielokrotnego użytku z wymiennym ostrzem.

Zero waste – w domu.

  • postaraj się oszczędzać zarówno wodę jak i energię elektryczną,
  • gdy opuszczasz pomieszczenie gaś światło oraz zadbaj, aby używać energooszczędnych żarówek. Ideę minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów wspiera nie tylko użytkowanie energooszczędnego sprzętu, ale także nieutrzymywanie go w trybie czuwania,
  • zanim włączysz pralkę lub zmywarkę zadbaj o to, aby były pełne,
  • grzej w czajniku elektrycznym tylko taką ilość wody jaką od razu zużyjesz,
  • jeżeli się uda naprawiaj zepsute sprzęty a nie kupuj nowych. Powodem awarii lampki może być rzecz banalna – zepsuty kabel, który naprawisz za kilkanaście złotych,
  • przestrzegaj zaleceń producenta użytkując urządzenia i produkty oraz odpowiednio je konserwuj, a przedłużysz ich życie,
  • nie wymieniaj na siłę urządzeń na nowe jeżeli działają dobrze (np. telewizory, telefony komórkowe, komputery),
  • zaceruj skarpetę, doszyj guzik lub zawieszkę w kurtce zamiast wymieniać je na nowe. Przecież możesz to wykonać samodzielnie lub zlecić krawcowej w punkcie szwalniczym,
  • zamiast ręczników papierowych do wycierania rozlanych płynów stosuj jako szmat niezdatnych już do niczego, zaplamionych ubrań,
  • używaj do picia rurek metalowych lub szklanych zamiast plastikowych czy papierowych słomek,
  • używaj detergentów ekologicznych, o składzie opartym na bazie związków występujących w naturze,
  • zweryfikuj czy masz konieczność posiadania wszystkiego na własność. Często wynajem lub możliwość wypożyczenia okazuje się korzystniejsza jeżeli chodzi o sprzęty, z których nie korzystasz na co dzień typu wiertarka, sukienka na bal karnawałowy czy ślubna, łyżwy lub narty. Również usługi, z których korzysta się dość często można zamówić, zlecić na zewnątrz lub poprawić ich efektywność wykorzystania,
  • oddaj znajomym lub sprzedaj w Internecie produkty i urządzenia, które nie są Ci już potrzebne: zbędne niezniszczone ubrania, których nie nosisz; meble wymieniane dzieciom z powodu ich dorastania; buty, których nie zwróciłeś do sklepu a nigdy nie założyłeś. Nasze mieszkania, szafy, garaże i piwnice pełne są takich przedmiotów. Dla nas są one nieużyteczne, dla innych godne uwagi,
  • jeżeli akceptujesz kupno „z drugiej ręki” zamiast kupować w sklepie przejrzyj Internet. Nierzadko ktoś sprzedaje w pełni sprawne, niezniszczone produkty taniej niż możesz kupić identyczne nowe. Przykład stanowią poleasingowy sprzęt elektroniczny (np. komputerowy), na który bardzo często dawana jest przez sprzedawcę gwarancja. 

Skontaktuj się z nami! - Zaufaj naszym specjalistom!
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.

Zero waste – w czasie wolnym

  • podczas prezentacji lub zakupów nie przyjmuj próbek kosmetyków, użyj testera,

  • w trakcie grilla lub pikniku stroń od jednorazowych naczyń i sztućców. Staraj się używać naczyń i sztućców wielokrotnego użytku,

  • na wyprawę zabierz bidon, kubek termiczny, termos turystyczny, butelkę na wodę. W większości miejsc woda z kranu jest zdatna do picia bez konieczności jej przegotowania,

  • zamiast biletów papierowych używaj elektronicznych lub używaj naładowanej karty magnetycznej,

  • zaopatrz się w czytnik e-booka, a zastąpi Ci wiele papierowych książek,

  • zamiast kupować kolejne, papierowe pozycje do swojej biblioteki możesz wziąć udział w systemie wymiany książek, funkcjonującej od kilku lat w różnych miejscowościach,

  • noś ze sobą zestaw sztućców bambusowych, nie będziesz musiał użyć sztućców jednorazowych.

Zero waste – podczas transportu

  • wynajmij lub wypożycz. Przykładem proekologicznych działań w zakresie transportu są przejazdy wynajętym lub współdzielonym samochodem. Zamiast kupować samochód możemy korzystać na co dzień z komunikacji miejskiej, a tylko w sporadycznych sytuacjach wynajmować samochód,
  • jeżeli mamy już własny pojazd możemy jadąc do pracy czy podwożąc własne dzieci do szkoły zaproponować innym wespół użytkowanie auta na zaplanowanej przez nas trasie lub ją nieznacznie korygując,
  • jadąc między oddalonymi miejscami (np. z miasta do miasta) możemy wykorzystać tzw. „bla bla car”,  pokrywając przypadającą na nas część kosztów podróży.
  • przy dobrej pogodzie używaj roweru.

 

Wszystkie te możliwości służą zminimalizowaniu emisji gazów i pyłów do atmosfery, a przy tym obniżeniu ponoszonych kosztów transportu.

Co jest bardziej korzystne dla środowiska? Samolot, pociąg czy samochód?

  • jeżeli masz możliwość unikaj podróżowania samolotem. Oszacowano, że przelot z naszego kraju przez ocean generuje ślad węglowy podobny ze śladem węglowym pochodzącym z używania auta przez cały rok. Do tego należy dodać ślad węglowy oraz odpady pochodzące z używanych na pokładzie jednorazowych produktów,

  • jeżeli mamy do pokonania krótsze trasy korzystaj z pociągu lub autobusu,

  • auto zgodnie z ideą Zero Waste powinno być używane jako ostateczność. W takim przypadku korzystne jest współdzielenie przejazdów np. proponowanie wspólnych przejazdów do i z pracy.

Zero waste – w pracy

  • jeżeli zamawiasz gadżety reklamowe zadbaj o to, aby nie wpływały negatywnie na środowisko. Lepiej  zamówić długopis bambusowy (jest on biodegradowalny) niż plastikowy.    

Warto do tego zadbać, aby był przystosowany do wymiennych wkładów.

  • możesz zakupić dla klientów w formie gadżetów ekologiczne: polary, kurtkiplecaki. Większość z nich powstała z recyklingu butelek PET, 

  • stosuj ekspresy ciśnieniowe z młynkiem do kawy lub na sypką kawę. Ekspresy kapsułkowe generują puste kapsułki,

  • stosuj tonery do drukarek z możliwością ponownego uzupełnienia,

  • na ciągach komunikacyjnych, gdzie na stałe nie przebywają pracownicy, wystarczy oświetlenie włączające się na czujnik ruchu, 

  • przeszkol personel w zakresie wyłączania światła w pustych pomieszczeniach,

  • przeszkol personel w zakresie segregacji odpadów,

  • jeżeli jest to możliwe zmień sposób ogrzewania / chłodzenia pomieszczeń na bardziej energooszczędny. Zmniejszysz lub wyeliminujesz w ten sposób zużycie paliw, dzięki czemu dodatkowo zmniejszysz emisję zanieczyszczeń do powietrza, 
  • w obecnym czasie wysoko cenione są rozwiązania opierające się na wytwarzaniu energii odnawialnej. Wdrażając je nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale również wspomagasz środowisko ograniczając wielkość śladu węglowego,

  • zadbaj o to aby okna i drzwi były szczelne. Wezwij specjalistę lub zleć te czynności wewnętrznemu serwisantowi. Czynności te zmniejszą ubytki ciepła z obiektu w zimie, przez co nie będzie trzeba zużyć tak dużej ilości paliwa, co doprowadzi do zmniejszenia emisji gazów i pyłów do środowiska.

ZERO WASTE – Jak zadbać o środowisko podczas inwestycji i eksploatacji obiektu?

Od prostej segregacji odpadów, działań minimalizujących ich powstawanie, rozsądnego robienia zakupów pod inwestycję, po przeprowadzanie inwestycji z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko!

 

Bardzo dobrym przykładem jest budowa domów lub obiektów zakładowych uwzględniając chęć minimalnego wpływu na środowisko zarówno podczas realizacji jak również eksploatacji inwestycji.

Jak to zrobić ? Zacznijmy od projektu

Należałoby zatrudnić firmę, która podejdzie analitycznie do inwestycji. Policzy koszty i korzyści oraz dobierze efektywną metodę ogrzewania, zapewnienia energii elektrycznej i ocieplenia obiektu. Zadba o to, aby użyć materiałów budowlanych i wykończeniowych z myślą o minimalizacji ich wpływu na środowisko podczas ich produkcji, wykonywania samej inwestycji oraz w trakcie jej eksploatacji.   

 

Podczas planowania inwestycji projektant powinien dobrać metodę ogrzewania obiektu. Dostępne są m.in. tradycyjne kotły, pompy ciepła, centralne ogrzewanie (którego źródłem są elektrociepłownie) oraz kilka innych rozwiązań. W celu wyprodukowania energii elektrycznej możemy ją doprowadzić z krajowej sieci, ale również pozyskać ze źródeł naturalnych: fotowoltaiki, wiatraków, małych elektrowni wodnych itp.

ZERO WASTE od podstaw - wpływ redukcji śmieci (odpadów) na każdym etapie inwestycji i eksploatacji!

Zmniejszając ilość produkowanych odpadów oszczędzasz nierzadko na kosztach, które sam byś poniósł z tytułu ich wywiezienia. Zlecając wywiezienie odpadów należy pamiętać, że pociąga to za sobą realne koszty transportu, pracy osób segregujących je (te osoby należy opłacić), ale co ważniejsze ilość energii zużywaną przez te osoby na pracę podczas segregacji odpadów. Wydatek energetyczny tych osób podczas pracy wytwarza potrzebę spożycia dodatkowej ilości pokarmów i napojów oraz użycie po wykonanej pracy dodatkowej ilości środków myjących i dezodorantów. Ci ludzie się męczą, przez co robią się szybciej głodni i pocą się. Idąc dalej, nie tylko muszą zużyć dodatkową ilość wody i energii na jej podgrzanie produkując ścieki z kąpieli, ale również pocąc się wytwarzają dodatkowa ilość odzieży szybciej nadającej się do prania. Każde kolejne pranie powoduje niszczenie się odzieży, co zmusza ich do wcześniejszego zakupu nowej odzieży. Chcąc dokonać zakupu często są zmuszeni dojechać do sklepu i wydać dodatkowe pieniądze na środki transportu. Itd. Itd. Itd.

Wytwarzając niepotrzebne odpady nie tylko generujemy koszty związane z ich dalszym przeznaczeniem, ale powodujemy mnóstwo niepotrzebnych kosztów i działań, które wpływają pośrednio SZKODLIWIE NA ŚRODOWISKO,  a tak niewiele trzeba – tylko zastanowić się nad naszym sposobem postępowania. Przemyśleć, Przewartościować  I WDROŻYĆ W ŻYCIE IDEE  „ZERO WASTE”. Zero Waste to wdrożenie idei recyklingu!

Jeżeli nie lubisz IDEI – pomyśl o swoich bliskich – ile możesz im kupić za pieniądze, które zaoszczędzisz – nie z idei, a z rozsądku.

Nikt nie każe Wam stosować IDEI – zadbaj po prostu o swój portfel, przy okazji dbając o środowisko.

Skontaktuj się z nami! - Zaufaj naszym specjalistom!
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.