Audyt środowiskowy jest najlepszym sposobem zweryfikowania, czy firma wypełnia obowiązki w zakresie ochrony środowiska. Oferujemy Państwu przeprowadzenie audytu przez specjalistów posiadających doświadczenie w tym zakresie.
Usługa składa się z wizyty na terenie zakładu, przeglądania udostępnionych materiałów i dokumentów oraz sporządzenia zwięzłego raportu. Po zakończeniu audytu oferujemy również doraźne konsultacje, a w przypadku wyniknięcia dodatkowych potrzeb, proponujemy kontynuację współpracy wykonując niezbędne, dodatkowe usługi w zakresie dokumentacji, sprawozdań i pomiarów.
Ekomeritum oferuje pomiary hałasu oraz konsultacje celem znalezienia rozwiązania problemu w przypadku, gdy badania hałasu wskazują na przekroczenia dopuszczalnych wartości hałasu emitowanego do środowiska.
Wykonujemy kompleksowe przeglądy ekologiczne firm oraz wybiórcze dotyczące sektorów ochrony środowiska. Zakres dostosowujemy do potrzeb klienta.
W zależności od potrzeb klienta i ustalonego zakresu, audytem i raportem możemy objąć różne aspekty ochrony środowiska – (m. in. emisję gazów i pyłów do powietrza, pobór wód, odprowadzanie ścieków, gospodarkę odpadami, emisję hałasu do środowiska i in.).
Kompleksowy audyt ekologiczny (audyt ochrony środowiska) obejmuje zarówno wizytę osoby audytującej na terenie zakładu, jak również przejrzenie dokumentów ewidencji, sprawozdawczości, decyzji oraz nierzadko umów posiadanych przez zakład. Po wizji zakładu i przejrzeniu udostępnionych materiałów specjalista przystępuje do przygotowania raportu z audytu środowiskowego, którego zwieńczeniem są wnioski opisujące ewentualne pola do naprawy niewykonanych dotychczas obowiązków oraz dokonania uzupełnień w dokumentacjach, sprawozdaniach, ewidencjach, pomiarach i przeglądach, m.in. urządzeń.
Istnieje możliwość wykonania audytu środowiskowego przykładowo tylko w zakresie gospodarki odpadowej w przedsiębiorstwie wytwarzającym odpady lub w przedsiębiorstwie odbierającym odpady.
W takim przypadku osoba audytująca będzie ukierunkowana na analizę tylko i wyłącznie gospodarki odpadami, zupełnie nie zajmując się innymi zakresami korzystania ze środowiska przez zakład.
Celem audytu środowiskowego jest wykrycie nieprawidłowości i wykazanie ich jeszcze przed audytem firmy certyfikującej, aby zakład miał czas na dokonanie uzupełnień i działań naprawczych. Przygotowując się do audytu przeprowadzanego przez instytucję certyfikującą należy tak przygotować firmę, aby nie wystąpiły niezgodności lub zminimalizować ich ilość.
Sporadycznie, w ramach wolnych sił przerobowych, podejmujemy się wykonywania inwentaryzacji emitorów celem przygotowania się zakładu do wykonania operatu ochrony powietrza.
Usługa dotyczy zakładów, które zlecają nam operaty ochrony powietrza i wykonywana jest jako oddzielne zlecenie w stosunku do zlecanej nam dokumentacji.
Podczas przeprowadzonej rozmowy telefonicznej oferujemy rozpoznanie potrzeb Państwa firmy w zakresie ochrony środowiska, tzw. MINI AUDYT w formie ROZMOWY TELEFONICZNEJ, podczas której sprecyzujemy Państwa potrzeby. Po rozmowie będziemy w stanie złożyć Państwu ofertę na usługi, które rozwiążą Państwa problemy.
Na podstawie krótkiej rozmowy rozpoznajemy potrzeby w następujących zakresach:
uregulowania stanu formalnoprawnego w zakresie: emisji gazów i pyłów do powietrza, gospodarowania odpadami, pobieranych wód, odprowadzanych wód opadowych i roztopowych, wprowadzania ścieków do kanalizacji innego podmiotu,
ewidencji i sprawozdawczości z zakresu ochrony środowiska: opłat za korzystanie ze środowiska , wypełnienia raportów do KOBIZE, ewidencji w BDO,
pomiarów i badań z zakresu ochrony środowiska: emitowanych gazów i pyłów do powietrza, pobieranych wód, odprowadzanych ścieków, emitowanego hałasu, wytwarzanych i przetwarzanych odpadów; gruntów,
potrzeby montażu króćców, potrzeby używania separatorów ścieków, montażu urządzeń do redukcji emisji LZO.
Każdorazowo zakres audytu jest ustalany indywidualnie z klientem.
Jeżeli chodzi o zakresy, to możemy konfigurować audyty w różny sposób, aczkolwiek najkorzystniejsze jest dla klienta kompleksowe rozpoznanie obowiązków, jakie powinien spełniać.
a) emisji gazów i pyłów do powietrza,
b) wytwarzania, przetwarzania, zbierania i transportu odpadów,
c) korzystania z wód i odprowadzania ścieków (poboru wód z ujęć, zbiorników i cieków; odprowadzanych wód opadowych i roztopowych do wód lub do ziemi; wprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do kanalizacji innego podmiotu).
– naliczenia opłat za korzystanie ze środowiska,
– raportowania do bazy KOBIZE,
– wypełnianie bazy BDO w różnych zakresach.
– emisji gazów i pyłów do powietrza,
– pobieranych wód z ujęć i innych źródeł,
– odprowadzanych ścieków,
– emisji hałasu,
– odpadów,
– kontroli szczelności i prawidłowego działania urządzeń służących ochronie środowiska,
– stwierdzenie konieczności zamontowania króćców pomiarowych, separatora substancji ropopochodnych celem podczyszczania ścieków lub urządzeń służących redukcji emisji gazów i pyłów do powietrza (m.in. urządzeń do redukcji Lotnych związków organicznych).
– inne.
Materiał ma charakter jedynie informacyjny i nie jest wykładnią prawa. Z uwagi na możliwe zmiany w obowiązujących przepisach prawa, wszelkie podane informacje należy zweryfikować i sprawdzić ich aktualność.