Zero waste w firmie – jak z sukcesem wdrożyć zielone rozwiązania? - Ekomeritum

Zero waste w firmie – jak z sukcesem wdrożyć zielone rozwiązania?

Rosnąca świadomość ekologiczna wśród konsumentów sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę na kwestię ochrony środowiska i podejmują działania mające na celu ograniczyć negatywny wpływ prowadzonej działalności na otoczenie. Jednym z nich jest wdrożenie polityki zero waste. Czy można tego dokonać z sukcesem? Dlaczego wsparcie specjalistów jest tak przydatne?

Polityka zero waste w firmie – najważniejsze korzyści

W związku z postępującymi zmianami klimatycznymi coraz więcej firm wprowadza politykę zero waste do swoich codziennych praktyk. Wbrew pozorom jest ona źródłem korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i samego przedsiębiorstwa. Co daje jej wdrożenie?

  1. Niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wdrożenie polityki zero waste sprawia, że firma zużywa mniej zasobów, co pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności.
  2. Poprawa wyników sprzedażowych. Świadomość ekologiczna konsumentów rośnie z roku na rok. Coraz częściej interesują się oni zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, a w efekcie oczekują od firm proekologicznej postawy. Jeżeli przedsiębiorstwo ją wykazuje, łatwiej obdarzają je zaufaniem, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych.
  3. Zdobycie przewagi konkurencyjnej. Wdrożenie polityki zero waste to złożone zadanie. Warto jednak być pionierem w swojej branży. W ten sposób można bowiem odróżnić się od konkurencji i zdobyć przewagę na rynku.
  4. Poprawa wizerunku przedsiębiorstwa. Firmy, które realizują politykę zero waste, są postrzegane jako społecznie odpowiedzialne. Budują w ten sposób swój pozytywny wizerunek, co przyciąga klientów.

Zero waste w przedsiębiorstwie –  założenia i działania, które warto podjąć?

Podstawowym założeniem polityki zero waste jest ograniczenie produkcji odpadów i zużycia zasobów w firmie do minimum. Trudno bowiem współcześnie wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które nie wytwarza żadnych śmieci lub nie wykorzystuje żadnych surowców w ramach swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie może zrobić nic, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowiska. Jakie główne działania proponuje polityka zero waste?

  1. Segregacja odpadów. To podstawowe działanie z zakresu zero waste. Przedsiębiorca powinien nie tylko zadbać o odpowiednią liczbę koszy na śmieci i ich prawidłowe oznakowanie, ale również przeszkolenie pracowników. Kurs ze specjalistą nie tylko dostarczy solidnej dawki wiedzy, ale również pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości personelu związane z segregacją odpadów.
  2. Ograniczenie zużycia mediów. Wpłynie pozytywnie nie tylko na środowisko naturalne, ale również firmowy budżet. Zużycie mediów można ograniczyć na wiele sposobów. Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, włączanie komputera w stan uśpienia podczas przerwy lunchowej czy też zainwestowanie w baterie umywalkowe włączające się w momencie wykrycia ruchu to tylko niektóre z polecanych rozwiązań.
  3. Rezygnacja z druku (jeśli to możliwe). Papier to jeden z tych surowców, które w firmach wykorzystuje się najczęściej. Żeby ograniczyć jego zużycie, warto korzystać z poczty elektronicznej, wystawiać e-faktury czy też kupować e-booki zamiast tradycyjnych książek branżowych.
  4. Eko transport. Przedsiębiorca może też wspierać zrównoważony transport w swojej firmie, np. oferując dodatki do pensji, jeśli pracownik zrezygnuje z dojazdów do pracy własnym samochodem i przesiądzie się na transport publiczny.
  5. Recykling. Wiele odpadów generowanych w przedsiębiorstwie można powtórnie wykorzystać lub pozyskać z nich użyteczne surowce. Im więcej śmieci zostanie poddanych recyklingowi, tym lepiej.

Wdrożenie działań z zakresu zero waste nie jest łatwe. Żeby odnieść sukces, należy w pierwszej kolejności zdiagnozować stan wyjściowy, a następnie opracować spójną strategię zakładającą przejście firmy na gospodarkę w obiegu zamkniętym.

Bez wsparcia fachowców trudno jednak  zdiagnozować obszary wymagające naprawy i zmienić postawy w przedsiębiorstwie. Dlatego podejmowane działania warto przeanalizować ze specjalistami ds. konsultingu środowiskowego. W Ekomeritum rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące polityki zero waste. Opracujemy skuteczną strategię działania, która pozwoli ograniczyć negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne.

Najnowsze