W jakim celu przeprowadzane są badania wody i ścieków? Kiedy trzeba je zrobić? Komu zlecić?

Woda przeznaczona do użytku przez człowieka musi być regularnie badana w celu wyeliminowania obecności groźnych drobnoustrojów. Szczegółowej analizie poddawane są również ścieki – w tym przypadku chodzi jednak głównie o ochronę środowiska naturalnego. Zastanawiasz się, jakie podmioty powinny zainteresować się tymi badaniami i jak się odbywają? Informacje te (a także wiele innych) znajdziesz w poniższym artykule. 

Badania wody – cel, zakres i dostępne metody

 Specjalistyczne badania wody przeprowadzane są w celu oceny jej składu pod kątem przydatności do spożycia przez człowieka lub możliwości użycia. Co ważne, sprawdzane są nie tylko wodociągi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stosownym badaniom poddawane są również wody podziemne, technologiczne, powierzchniowe czy te znajdujące się na basenach i lokalach gastronomicznych. 

Ważna w ich przypadku jest systematyczność, a także wykorzystane metody. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że wszystko odbędzie się nie tylko sprawnie i szybko, ale też dokładnie, postaw na współpracę ze sprawdzonym, doświadczonym podmiotem, który dysponuje specjalistycznym sprzętem. 

Zakres i sposób badania wody – to warto wiedzieć!

 Do podstawowych działań z tej dziedziny należą badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne, których celem jest sprawdzenie jakości wody przeznaczonej do spożycia i wykorzystania. W ich ramach woda analizowana jest pod kątem: 

 

  • występowania chorobotwórczych drobnoustrojów,
  • występowania pasożytów,
  • ilości związków chemicznych (zbyt duże stężenie może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia).

 

Do tego dochodzą jeszcze podstawowe i rozszerzone analizy wody. Przed badaniami pobierane są próbki, które następnie trzeba przetransportować do laboratorium. Zarówno czynności wykonywane w trakcie poboru (sposób poboru, rodzaj naczyń), jak także warunki i sposób transportu próbek przeznaczonych do zbadania jest ważny. Podczas poboru i transportu należy zapewnić określone warunki, aby próbka poddawana po pewnym czasie badaniu zachowała swoje właściwości, które miała podczas jej poboru.  Ważna jest też metoda badania. Wbrew pozorom to bardzo ważny etap, ponieważ w przypadku popełnienia błędu lub użycia złej metody wyniki analizy mogą być niedokładne lub wręcz fałszywe. 

Badania ścieków – czego dotyczą? Kiedy trzeba je zlecić?

 Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wybrane podmioty mają obowiązek przeprowadzania okresowych pomiarów ilości i jakości ścieków. Mowa tutaj między innymi o zakładach odprowadzających ścieki przemysłowe, które zawierają groźne substancje, jak również o oczyszczalniach ścieków, firmach, a nawet osobach fizycznych wytwarzających ścieki komunalne lub bytowe i odprowadzających je do ziemi bądź wody. 

Po co badania ścieków są przeprowadzana? W celu oceny, czy stanowią one zagrożenie dla środowiska naturalnego. Specjaliści poszukują w nich m.in.  takich związków jak:

 

  •  metale ciężkie,
  • substancje powierzchniowo-czynne
  • zawiesiny,
  • substancje ropopochodne,
  • groźne mikroorganizmy,
  • substancje radioaktywne.

 

Oczywiście zakres badań zależny jest od rodzaju ścieków. Nieco inaczej wygląda to w przypadku ścieków przemysłowych niż opadowo-roztopowych. W zakresie ścieków przemysłowych ścieki pochodzące z różnych typów zakładów również różnią się składem między sobą. Często nawet ścieki pochodzące z zakładów prosperujących w ramach tej samej branży przemysłu odróżniają się składem i jest to wynikiem np. różnic w procesach produkcji lub różnic w używanych do produkcji surowców. 

Duże znaczenie ma ponadto sam pobór próbek, który może odbyć się w sposób ręczny bądź automatyczny, z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń np. Autosamplera. Wpływ na wybór konkretnej metody ma lokalizacja ścieków i panujące tam warunki. 

Ile kosztują badania wody i ścieków? Od czego zależy cena?

 Badania wody i ścieków zlecają przedsiębiorstwa przemysłowe, produkcyjne, instytucje, firmy usługowe, a także klienci indywidualni. W przypadku każdego zamówienia wycena jest przygotowywana indywidualnie. Wpływ na koszt badania ma bowiem wiele czynników, spośród których wymienić możemy chociażby: 

 

  • ilości próbek,
  • zakres i rodzaj badania,
  • specyfika sprawdzanych parametrów,
  • lokalizacja ścieków lub źródła wody,
  • termin badania.

 

Specjalistyczna analiza właściwości wody i ścieków pozwala potwierdzić lub wykluczyć zagrożenie związane z obecnością szkodliwych związków i drobnoustrojów, pod względem których Zamawiający zleci badania. Z tego powodu warto powierzyć ją podmiotom, które mogą pochwalić się sporym doświadczeniem i odpowiednim wyposażeniem. Czasami sensowne jest zadanie dodatkowych pytań specjalistom, którzy mają wiedzę oraz doświadczenie w temacie i mogą podpowiedzieć co należałoby dodatkowo zbadać w obliczu problemu, z którym boryka się zainteresowany badaniami. Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z dostępnych form kontaktu, aby zlecić badanie.

Najnowsze