Kiedy operat przeciwpożarowy jest wymagany? Co warto o nim wiedzieć?

Operat przeciwpożarowy to ważny dokument, którego celem jest między innymi określenie warunków ochrony przeciwpożarowej budynku lub instalacji. Zawiera wymagania, które trzeba spełnić w obiekcie, analizę potencjalnych zagrożeń pożarowych, a także zalecenia w zakresie zapobiegania im. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć? Potrzebne informacje znajdziesz w poniższym artykule. 

Kiedy należy przygotować operat przeciwpożarowy?

Każdy, kto ma obowiązek uzyskania:

  • Zezwolenia na zbieranie odpadów
  • Zezwolenia na przetwarzanie odpadów
  • Pozwolenia na wytwarzanie odpadów 

  • gospodaruje lub planuje gospodarowanie ODPADAMI PALNYMI w wyżej opisany sposób 

musi opracować operat przeciwpożarowy lub zlecić jego wykonanie firmie specjalistycznej.

Operat przeciwpożarowy uwzględnia dokładną kontrolę wskazanych instalacji, całego budynku lub jego części, jak również miejsc, w których gromadzone, przetwarzane lub wytwarzane są odpady. 

Kto zajmuje się opracowaniem operatu przeciwpożarowego? 

Musi być to oczywiście osoba dysponująca stosownymi uprawnieniami. Jeśli jednak chcemy dokładnie wskazać odpowiedzialnego za przygotowanie operatu przeciwpożarowego, musimy wziąć pod uwagę, w jakim miejscu składany będzie wniosek. 

  • Jeśli bowiem ma być to Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) lub marszałek województwa, uprawniony będzie rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
  • Jeżeli wniosek zostanie złożony do starostwa powiatowego, za operat przeciwpożarowy może odpowiadać inżynier pożarnictwa lub osoba, która ma wykształcenie wyższe w obszarze inżynierii bezpieczeństwa pożarowego.

Warto podkreślić, że operat przeciwpożarowy musi zostać uzgodniony z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej. 

Co zawiera operat przeciwpożarowy? Co powinien wskazywać?

 Poza kwestiami formalnymi, a także aktualnymi przepisami i wymogami, duże znaczenie ma też treść operatu PPOŻ. Muszą znaleźć się w nim informacje na temat charakterystyki analizowanego obiektu bądź instalacji. W przypadku budynków istotna jest powierzchnia i liczba pięter. Do tego dochodzi jeszcze odległość obiektu od sąsiadujących budynków. 

Z racji tego, że operat przeciwpożarowy skupia się na zagrożeniach pożarowych, musi je opisać i ocenić, tak aby dało się określić warunki działania obiektu lub instalacji. Ważne jest także wskazanie wytycznych w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Mowa tutaj chociażby o wyznaczeniu stref pożarowych, właściwe oznakowanie kluczowych miejsc, czy też zapewnienie odpowiednich ewakuacji w sytuacji zagrożenia pożarowego. 

Jakie jeszcze informacje powinny znaleźć się w operacie PPOŻ? Spośród tych najważniejszych trzeba wymienić: 

  • sposób zabezpieczenia instalacji użytkowych,
  • scenariusze pożarowe,
  • określenie wymaganych urządzeń przeciwpożarowych,
  • doprowadzenie do obiektu drogi pożarowej,
  • zapewnienie wody do zewnętrznego gaszenia pożaru,
  • opis miejsc, w których magazynowane, wytwarzane lub przetwarzane są odpady. 

Profesjonalne wsparcie podczas przygotowywania operatu przeciwpożarowego 

Surowe wymagania dotyczące operatu PPOŻ, a także szereg formalności, które trzeba spełnić, sprawiają, że warto skorzystać z pomocy specjalistów dysponujących doświadczeniem w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Ich wsparcie dotyczyć może zarówno samego operatu, jak i przygotowania wniosków o zezwolenie na gromadzenie, przetwarzanie i wytwarzanie odpadów. 

Doświadczenie, a także fachowa wiedza, tych osób pomoże Ci uniknąć błędów formalnych, a co za tym idzie, negatywnego postanowienia odpowiednich organów. Nie musisz również martwić się ewentualnymi opóźnieniami w uruchomieniu działalności lub instalacji. 

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat ochrony przeciwpożarowej, operatów i innych formalności, które dotyczą tej tematyki, napisz do nas bądź zadzwoń. Chętnie wyjaśnimy Ci wszystkie kwestie i pomożemy w opracowaniu dokumentacji.

Najnowsze