Ujęcia zbiorowego zaopatrzenia w wodę do spożycia muszą być testowane pod kątem wystąpienia potencjalnych zagrożeń wynikających z działalności człowieka lub czynników naturalnych. Na ich wykrycie pozwala analiza ryzyka ujęcia wody. W poniższy artykule wyjaśniamy, na czy polega i kiedy należy ją przeprowadzić. Podpowiadamy także, z jakimi podmiotami warto współpracować w tym zakresie.
Analiza ryzyka ujęcia wody – co to jest? Jaki jest jej cel?
To specjalistyczna analiza, która stanowi podstawę do ustanowienia stref ochrony pośredniej ujęcia lub ich zniesienia. W zależności od warunków i specyfiki samego ujęcia, cel analizy ryzyka może być różny. W większości przypadków chodzi o to, aby:
- zidentyfikować i ocenić potencjalne źródła zanieczyszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla ujęcia, jak również użytkowników końcowych,
- ocenić stan środowiska w obszarze dopływu wody do ujęcia, a także w jego obrębie,
- ocenić zagrożenia dla zdrowia publicznego związanego z użytkowaniem wody z badanego ujęcia,
- ponownie przeanalizować stan ujęcia po wykonaniu zaleconych działań skupiających się na wyeliminowania źródła problemu i zagrożenia.
Kiedy trzeba przeprowadzić analizę ryzyka ujęcia wody? Kto za to odpowiada?
Każdy właściciel ujęcia służącego do zbiorowego zaopatrywania w wodę ma obowiązek wykonania analizy ryzyka ujęcia. Co więcej, musi ona zostać przedstawiona właściwemu wojewodzie. W przypadku niewypełnienia tego obowiązki, wojewoda może wezwać właściciela ujęcia do wykonania analizy w terminie do 30 dni od daty otrzymania wezwania.
To jednak nie wszystko. Analiza ryzyka ujęcia wody musi być przeprowadzana nie rzadziej niż co 10 lat. W przypadku ujęć, które dostarczają rocznie mniej niż 1000 m3 wody, termin ten wynosi 20 lat.
Analiza może okazać się też elementem dokumentacji hydrogeologicznej. Należy zająć się nią również wówczas, gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia czynników zagrażających czystości i jakości wody pochodzącej z ujęcia.
Czy ujęcia wody użytkowane przez gospodarstwo rolne bądź domowe także muszą być badane? Nie, jeśli służą zwykłemu wykorzystaniu wód, a więc wtedy, gdy nie stanowią źródła zbiorowego zaopatrzenia.
Komu zlecić analizę ryzyka ujęcia wody? Z kim warto współpracować?
Ze względu na zakres i cel omawianych analiz, za jej wykonanie powinni odpowiadać doświadczeni specjaliści, którzy dysponują bogatą wiedzą i doświadczeniem w zakresie gospodarki wodnej. A zwłaszcza hydrogeologii.
Najlepszym rozwiązaniem okaże się zatem współpraca z podmiotami specjalizującymi się w konsultingu środowiskowym, które zatrudniają lub współpracują z tego typu fachowcami. Zamówienie analizy ryzyka ujęcia wody w takiej firmie ma wiele zalet. Spośród kluczowych korzyści należy wymienić takie kwestie jak:
- rzetelna analiza, na podstawie której można ocenić poziom potencjalnego zagrożenia,
- wsparcie merytoryczne polegające między innymi na omówieniu aktualnych przepisów, wskazaniu obowiązków do wypełnienia i wyjaśnieniu, na czym polega analiza ryzyka ujęcia wody,
- szczegółowy raport przedstawiający rezultaty badania, a także zalecenia dotyczące działań, które warto podjąć,
- szybka, sprawna realizacja zamówienia, zgodnie z aktualnymi potrzebami i specyfika samego ujęcia wody.
Jesteś właściciele ujęcia i musisz wykonać analizę ryzyka? Zgłoś się do specjalistów, którzy mają już na koncie tego typu badania. To najlepszy sposób na to, aby z jednej strony wypełnić obowiązki wynikające z obecnie obowiązujących przepisów krajowych i europejskich, a z drugiej wykryć potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników ujęcia.