Co warto wiedzieć o decyzji środowiskowej? Najważniejsze informacje

Jeśli planowana przez Ciebie inwestycja może mieć mniejszy bądź większy wpływ na środowisko naturalne, przed jej realizacją musisz zdobyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W jej zdobyciu pomoże Ci nasza firma – w poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. 

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – co to jest? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

 Decyzja środowiskowa jest efektem przeprowadzonej analizy przedsięwzięcia pod kątem jego wpływu na środowisko naturalne. Jeżeli okaże się zbyt duży lub wręcz dewastacyjny, stosowny urząd odmawia udzielenia pozwolenia na realizację inwestycji, wskazując obszary wymagające poprawy. Jeśli jednak wskaźniki mieszczą się w normie, decyzja jest pozytywna, a inwestor może rozpocząć budowę.

 Tego typu postępowanie ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której powstające osiedle mieszkaniowe, droga lub jakakolwiek inna inwestycja przyczyni się do pogorszenia jakości powietrza, zatrucia gleby, wód gruntowych lub innych strat, które negatywnie wpłyną na przyrodę.

 Warto nadmienić, że decyzja środowiskowa jest wystawiana na samym początku procesu budowy, jeszcze przed innymi decyzjami, między innymi o zezwoleniu na inwestycję drogową, na założenie lotniska, czy też ustalenia lokalizacji linii kolejowej. 

Co wymaga zdobycia decyzji środowiskowej? Jakich urządzeń, instalacji i budynków dotyczy?

 Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie musi dotyczyć nowej inwestycji jako całości. Oczywiście często wystawiana jest w oparciu o wniosek związany z zabudową mieszkaniową, przemysłową i handlową, jednak inwestorzy muszą pamiętać o niej także przy wielu innych okazjach. 

Mowa tutaj na przykład o projektowaniu i tworzeniu instalacji do naziemnego magazynowania groźnych substancji i gazów, jak również o stawianiu konstrukcji wykorzystywanych w ramach hodowli zwierząt.

 Zastanawiasz się, czy planowana przez Ciebie inwestycja wymaga decyzji środowiskowej? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia konsultantów. Zgłoś się do nas, a my dokładnie wyjaśnimy Ci cały proces i przedstawimy kluczowe informacje, które dotyczą Twojego projektu.

 Co jeszcze warto wiedzieć o decyzji środowiskowej?

 Żeby uzyskać pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, musisz najpierw przygotować stosowny wniosek, a następnie złożyć go organowi odpowiadającemu danej inwestycji. Może być to prezydent miasta, starosta, burmistrz lub konkretna instytucja, na przykład Lasy Państwowe.

 Wniosek, poza podstawowymi informacjami na temat planowanego przedsięwzięcia, musi zawierać szereg załączników, takich jak Karta Informacyjna, mapa ewidencyjna i wypis z rejestru gruntów. Na podstawie przekazanej dokumentacji wspomniany organ może podjąć decyzję pozytywną lub negatywną.

 W tym drugim przypadku konieczne okazać się może wprowadzenie drobnych zmian lub całkowite przeprojektowanie inwestycji. Pamiętaj o tym, że zarówno krajowe, jak i europejskie przepisy o ochronie środowiska są obecnie surowe, dlatego trudno liczyć na taryfę ulgową. Żeby wszystko przebiegło bez zastrzeżeń, potrzebna jest szeroka wiedza i doświadczenie, które pozwoli jak najszybciej przejść przez całą procedurę. 

Pomoc w uzyskaniu decyzji środowiskowej – postaw na specjalistów

 Biorąc pod uwagę to, jakie wymagania trzeba spełnić, by uzyskać decyzję środowiskową, i jak skomplikowany jest proces, który do tego prowadzi, warto pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia doradców.

 EkoMeritum specjalizuje się w konsultingu środowiskowym, dlatego oferujemy kompleksową pomoc w uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W ramach współpracy dokładnie przeanalizujemy specyfikę przedsięwzięcia oraz wskażemy, jakie załączniki należy przygotować. Wspomagamy również, gdy dokumentacja jest analizowana przez Organ przygotowując wyjaśnienia i uzupełnienia.

Najnowsze