Postępowanie kompensacyjne a pozwolenia zintegrowane i emisyjne – kiedy złożyć wniosek o jego wszczęcie?

Ubiegasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego lub emisyjnego? Sprawdź, czy nie musisz złożyć wniosku o wszczęcie postępowania kompensacyjnego. W jakich przypadkach jest to niezbędne i na czym polega?

Postępowanie kompensacyjne a pozwolenia zintegrowane i emisyjne – kiedy jest wymagane?

 Przedsiębiorcy, którzy w ramach swojej działalności zamierzają generować dużą emisję zanieczyszczeń do środowiska naturalnego, potrzebują – co do zasady – pozwolenia zintegrowanego lub emisyjnego. W przeciwnym razie nie będą mogli zgodnie z prawem eksploatować wykorzystywanych instalacji i urządzeń. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością wszczęcia postępowania kompensacyjnego. Kiedy jest ono wymagane?

Wniosek o postępowanie kompensacyjne można złożyć równocześnie z wnioskiem o wydanie pozwolenia lub w toku prowadzonego postępowania, gdy właściwy organ administracji publicznej ustali, że na danym terenie doszło do przekroczenia standardów jakości powietrza i poinformuje wnioskodawcę o konieczności przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego.

Postępowanie kompensacyjne ma na celu ograniczyć emisję szkodliwych substancji do powietrza, takich jak m.in. tlenki azotu, ołów, tlenek węgla, dwutlenek siarki, benzen czy też pyły zawieszone. Do jego przeprowadzenia na obszarze, na którym doszło do przekroczenia standardów jakości, mogą zostać zobligowane:

  • podmioty, które realizują nową inwestycję,
  • podmioty, które dokonują istotnej zmiany w instalacji,
  • podmioty eksploatujące inne instalacje, które wyraziły zgodę na ograniczenie emisji substancji do powietrza.

Jeżeli przedsiębiorca nie będzie chciał przeprowadzić postępowania kompensacyjnego, musi liczyć się z tym, że właściwy organ administracji publicznej może odmówić mu wydania pozwolenia zintegrowanego lub emisyjnego. Zgodnie bowiem z art. 225 ust. 6 Ustawy – Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2001 Nr 62 poz. 627), wydanie pozwolenia nie może przyczynić się do zwiększenia zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Postępowanie kompensacyjne – co należy zrobić, aby uzyskać pozwolenie zintegrowane lub emisyjne?

 Żeby uzyskać pozwolenie zintegrowane lub emisyjne na terenie z przekroczonymi standardami jakości powietrza, należy ograniczyć ilość tej substancji, której normy zostały naruszone. Zgodnie z prawem, poziom redukcji powinien być o co najmniej 30 procent większy niż ilość substancji dopuszczonej do wprowadzenia do powietrza.

Dodatkowo do wniosku o wszczęcie postępowania kompensacyjnego należy dołączyć takie dokumenty jak:

  • wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzenie gazów i pyłów do atmosfery,
  • zgoda uczestników postępowania lub osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami na dokonanie redukcji określonej substancji wprowadzane do atmosfery,
  • rozliczenie łącznej redukcji ilości substancji obejmujące wszystkie instalacje ujęte postępowaniem kompensacyjnym,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

W zależności od rodzaju i wielkości instalacji wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego wraz z wymaganymi dokumentami składa się do starostwa powiatowego, urzędu marszałkowskiego, urzędu dzielnicowego m. st. Warszawy lub regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Jeżeli otrzyma on pozytywną opinię, właściwy organ wyda pozwolenie zintegrowane lub emisyjne, o które się ubiegasz. Określi w nim m.in. dopuszczalną ilość emisji gazów lub pyłów do atmosfery.

W przypadku obszaru, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza, wydanie pozwolenia zintegrowanego lub emisyjnego poprzedza wszczęcie postępowania kompensacyjnego. Pozwala ono ograniczyć emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. W jego ramach bowiem dany podmiot zobowiązuje się do redukcji ilości substancji, której normy zostały naruszone.

Zastanawiasz się, czy obowiązuje Cię procedura postępowania kompensacyjnego? A może nie wiesz, jak prawidłowo wypełnić wymagane dokumenty? Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w załatwieniu formalności związanych z postępowaniem kompensacyjnym.

Najnowsze