Kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska – jak zrealizować zarządzenia pokontrolne?

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) stwierdził, że w Twoim przedsiębiorstwie doszło do naruszeń przepisów ochrony środowiska, i wydał zarządzenia pokontrolne? Sprawdź, jak je zrealizować, i co zrobić, aby uniknąć dalszych sankcji?

Zarządzenia pokontrolne – jaki mogą mieć zakres? Co grozi za brak ich realizacji?

 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydaje zarządzenia pokontrolne na mocy ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz.U. 1991 nr 77 poz. 335 ze zmianami). Zgodnie z jej zapisami w ich ramach organ nie może nałożyć na kontrolowane przedsiębiorstwo żadnych innych obowiązków z zakresu ochrony środowiska niż te, które wynikają z wydanych dla niego decyzji administracyjnych i z powszechnie obowiązującego prawa.

WIOŚ w trakcie kontroli określa, jakie przepisy z zakresu ochrony środowiska zostały naruszone w przedsiębiorstwie tj. jakie obowiązki nie zostały wykonane. W zarządzeniu pokontrolnym WIOŚ podaje kroki, które należy podjąć we wskazanym przez WIOŚ terminie, aby zlikwidować naruszenia. Wyznacza również termin, w jakim kierownik kontrolowanej jednostki ma poinformować organ o sposobie eliminacji uchybień.

Zarządzenie pokontrolne to swego rodzaj alert o naruszeniu obowiązków z zakresu ochrony środowiska. To łagodny środek dyscyplinujący, którego podstawowym celem jest doprowadzenie przedsięwzięcia do stanu zgodnego z prawem. Organ wydaje je na podstawie udokumentowanych w protokole ustaleń kontroli, nawet w przypadku stwierdzenia tylko jednego uchybienia.

Co grozi za niewykonanie zarządzenia pokontrolnego?

Jeżeli nie poinformujesz organu o wykonaniu zarządzeń lub niezgodnie z prawdą poinformujesz organ o ich wykonaniu, popełnisz wykroczenie. Zgodnie z art. 31a wspomnianej już ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska grozi za to kara grzywny, aresztu, a nawet pozbawienia wolności. Nie warto zatem zwlekać z usunięciem uchybień.

Jak zrealizować zarządzenia pokontrolne?

 Na otrzymane pismo zawierające zarządzenia pokontrolne należy odpowiedzieć w terminie określonym przez organ, pamiętając o odniesieniu się do każdego z uwzględnionych w nim punktów. WIOŚ oczekuje podjęcia działań, które zmierzają do eliminacji uchybień – i właśnie odpowiedź na pismo zawierające zarządzenia pokontrolne powinno informować organ o wypełnieniu tych obowiązków.

Nie wiesz, jak zrealizować zarządzenia pokontrolne? Skontaktuj się z ekspertami ds. ochrony środowiska. W EkoMeritum rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy usunąć naruszenie. Wystarczy, że zadzwonisz lub napiszesz do nas i przedstawisz, w czym tkwi problem, a my znajdziemy rozwiązanie.

Zarządzenie pokontrolne – czy można je zaskarżyć?

 Standardowe postępowanie odwoławcze od decyzji administracyjnej nie znajduje zastosowania w przypadku zarządzenia pokontrolnego. Jeżeli chcesz podważyć jego zasadność lub nie zgadzasz się z zawartą w nim treścią, możesz je zaskarżyć przed wojewódzkim sądem administracyjnym poprzez wniesienie skargi. Masz na to 30 dni od terminu, w którym dowiedziałeś się o jego wydaniu.

Uchylenie aktu jest możliwe, jeśli sąd stwierdzi, że jego wadliwość ma charakter podstawowy i nieusuwalny.

Zarządzenie pokontrolne to jedno z narzędzi, które pozwala organom ochrony środowiska dyscyplinować przedsiębiorstwa naruszające prawo. Zwyczajowo jest ono wydawane, jeśli kontrola WIOŚ wykaże rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a postulowanym w dokumentach lub nie stosowanie się do obowiązującego podmiot prawa. Nie w każdym przypadku będzie ono zasadne, dlatego masz możliwość jego zaskarżenia.

Jeśli nie masz zastrzeżeń co do zasadności lub treści zarządzenia pokontrolnego, nie pozostaje Ci nic innego jak je zrealizować. O pomoc możesz poprosić ekspertów ds. ochrony środowiska. Rozwieją oni wszystkie Twoje wątpliwości i podpowiedzą, co zrobić, aby działać zgodnie z prawem i wydanymi decyzjami administracyjnymi.

Najnowsze