Karta Informacyjna Przedsięwzięcia – co to jest? Kiedy powstaje?

Planujesz budowę, rozbudowę lub modernizację inwestycji? Realizacja projektu może wymagać sporządzenia Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia. Co to za dokument? Jakie informacje powinien zawierać i kiedy należy go opracować?

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) – co to? Jakie informacje powinna zawierać?

 Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) to jeden z najważniejszych dokumentów w procesie inwestycyjnym. Analizuje ona oddziaływanie inwestycji na środowisko i zdrowie ludzi, a także pozwala zidentyfikować uciążliwości, które wynikają z realizacji projektu. Ma na celu zminimalizowanie lub eliminację negatywnego wpływu planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

Dzięki Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia właściwy organ środowiskowy może dokonać oceny i kwalifikacji inwestycji zgodnie z procedurą oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na jego realizację. Z tego względu dokument powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące inwestycji. Można je zgrupować w kilkunastu kategoriach m.in..

  1. Rodzaj, cechy, skala i lokalizacja (usytuowanie) inwestycji
  2. Powierzchnia zajmowanej nieruchomości
  3. Rodzaj technologii
  4. Warianty przedsięwzięcia
  5. Rozwiązania chroniące środowisko
  6. Rodzaje i przewidywane ilości zużycia energii lub substancji wprowadzanych do środowiska, określone przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko
  7. Możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko
  8. Obszary, które podlegają ochronie zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880), i korytarze ekologiczne, które znajdują się w zasięgu znaczącego oddziaływania inwestycji
  9. Przedsięwzięcia, które są realizowane lub zostały zrealizowane na terenie planowanej realizacji inwestycji i na obszarze jej oddziaływania oraz – gdyby taka sytuacja zaistniała – przedsięwzięcia których obszary oddziaływania znajdują się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia – w zakresie, w jakim ich oddziaływanie może powodować kumulację oddziaływań z inwestycją
  10. Ryzyko wystąpienia katastrofy naturalnej i budowlanej lub poważnej awarii
  11. Przewidywane ilości i rodzaje odpadów wytwarzanych ewentualnie przetwarzanych, zbieranych w ramach planowanego przedsięwzięcia oraz ich wpływ na środowisko.

Kiedy należy sporządzić Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia?

 Jak zostało wspomniane, Karta Informacyjna Przedsięwzięcia jest niezbędnym elementem wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji i obowiązuje w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco wpływać na środowisko. W efekcie wymogiem jej sporządzenia objęta jest realizacja, rozbudowa i modernizacja takich inwestycji jak m.in.:

  • zabudowa mieszkaniowa i usługowa,
  • centra handlowe i parki rozrywki,
  • hotele i ośrodki wypoczynkowe,
  • pola kempingowe,
  • drogi, linie tramwajowe,
  • sieci kanalizacyjne,
  • instalacje do produkcji cementu,
  • instalacje do obróbki metali,
  • napowietrzne linie elektroenergetyczne,
  • elektrownie konwencjonalne, elektrownie wodne i elektrociepłownie.

Pełen katalog inwestycji, dla których opracowanie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia jest wymagane, został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1839). Wymienia ono inwestycje, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. 

Pamiętaj, o tym aby zweryfikować, czy sporządzenie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia wystarczy do uzyskania decyzji środowiskowej, decyduje o tym rozmiar i lokalizacja inwestycji. W przypadku części przedsięwzięć konieczne jest bowiem wykonanie raportu środowiskowego, który jest bardziej szczegółowym opracowaniem niż KIP. Nie wiesz, jaki dokument musisz sporządzić? W EkoMeritum rozwiejemy Twoje wątpliwości. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia – kto może ją wykonać?

Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia może opracować i podpisać osoba posiadająca wiedzę na temat przedsięwzięcia i informacje istotne z punktu widzenia wymagań ustawy.  Tą osobą może być pracownik zakładu/instytucji. Jednak z uwagi na swoją istotność dla procesu inwestycyjnego i złożoność, a niejednokrotnie w przypadku rozszerzonej Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia także z uwagi na potrzebę wykonania modelowania emisji gazów i pyłów do powietrza oraz modelowania hałasu do środowiska (w takim przypadku niezbędnym jest skorzystanie ze specjalistycznego oprogramowania) – przygotowanie KIP powinno się zlecić specjalistom ds. ochrony środowiska, posiadającym odpowiednie doświadczenie. 

Przepisy środowiskowe zawierają wytyczne wskazujące, kto jest uprawniony do sporządzania Raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Opracować dokument powinna osoba spełniająca określone warunki – osoba, która ukończyła pewne rodzaje studiów, uzyskując odpowiedni stopień wykształcenia, lub posiadająca odpowiednio długie doświadczenie w wykonywaniu opracowań.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia – Ile egzemplarzy należy przygotować?

Zarówno Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, jak i Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko należy przedłożyć w formie pisemnej (wydruk) w 1-nym egzemplarzu pod adresem organu prowadzącego postępowanie oraz dodatkowo w formie elektronicznej na nośnikach danych również pod adresem organu prowadzącego postępowanie, z tym że w przypadku wersji elektronicznej należy przygotować po 1-nym egzemplarzu dla organu prowadzącego postępowanie oraz po 1-nym egzemplarzu dla każdego z organów opiniujących/uzgadniających. 

Ilość przedkładanych egzemplarzy dokumentacji, jak i wytyczne dotyczące wykształcenia i doświadczenia autorów Raportu zostały opublikowane w tegorocznym OBWIESZCZENIU MARSZAŁKA SEJMU (z dnia 14 czerwca 2024 r.) w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i wynikają z zapisów    Art. 74.2 oraz Art. 74. a 1 i 2.

Potrzebujesz Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia? Napisz do nas lub zadzwoń. Wykwalifikowany ekspert dokona dogłębnej analizy inwestycji, przeprowadzi specjalistyczne obliczenia i przygotuje rzetelną KIP.

Najnowsze