Czym jest pozwolenie zintegrowane? Kiedy jest wymagane? - Ekomeritum

Czym jest pozwolenie zintegrowane? Kiedy jest wymagane?

Zamierzasz wykorzystywać w swoim przedsiębiorstwie instalację, która może w znacznym stopniu zanieczyszczać środowisko? Sprawdź, czy nie potrzebujesz pozwolenia zintegrowanego?. Czym właściwie ono jest i kiedy należy się o nie ubiegać?

Pozwolenie zintegrowane – co to?

 Pozwolenie zintegrowane to narzędzie z zakresu prawa ochrony środowiska, które reguluje środowiskowe warunki i zasady eksploatacji określonych instalacji. Zostało ono wprowadzone do wspólnotowego systemu prawnego Unii Europejskiej Dyrektywą IPPC, a następnie zmodyfikowane Dyrektywą IED. W Polsce obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego obowiązuje od 1 stycznia 2002 roku.

Pozwolenie zintegrowane a pozostałe, sektorowe pozwolenia środowiskowe

 Jednym z największych atutów wprowadzenia pozwolenia zintegrowanego do polskiego porządku prawnego jest możliwość ujęcia środowiskowych warunków eksploatacji instalacji jednym dokumentem. Kompleksowe ujęcie w Pozwoleniu Zintegrowanym wszystkich, konkretnych aspektów oddziaływania przedsięwzięcia / zakładu na środowisko wymagających uzyskania decyzji umożliwia nieubieganie się już o oddzielne sektorowe pozwolenia środowiskowe, takie jak:

  • pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
  • pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  • pozwolenie wodnoprawne na pobór wód
  • pozwolenie na wytwarzanie, przetwarzanie, zbieranie odpadów.

Należy jednak pamiętać, iż posiadanie pozwolenia zintegrowanego nie zwalnia z konieczności ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne, w przypadku, gdy instytucja czy zakład odprowadza ścieki zawierające substancje szczególnie szkodliwe do kanalizacji innego zakładu. „Innym zakładem” odbierającym ścieki może być zarówno miejski, powiatowy lub gminny zakład wodociągów i kanalizacji jak również inny zakład np. firma prywatna, do której należy kanalizacja odbierająca ścieki.

Co ważne, pozwolenie zintegrowane ma szerszy zakres przedmiotowy niż pozwolenia sektorowe. W praktyce oznacza to, że dokumentacja załączana do wniosku o pozwolenie zintegrowane powinna określać warunki i zasady korzystania ze środowiska także w tych aspektach, których nie uwzględniają pozostałe indywidualne pozwolenia sektorowe (decyzje sektorowe). Mowa tutaj np. o emisji hałasu. Dodatkowo wniosek o pozwolenie zintegrowane powinien również zawierać opis terenów chronionych zlokalizowanych w niedalekiej odległości od zakładu oraz opis instalacji mających działać w zakładzie w odniesieniu do konkluzji BAT (najlepszych dostępnych technik). Należy nie zapominać również o opisie zabezpieczeniu środowiska gruntowo-wodnego przed zanieczyszczeniami. 

Pozwolenie zintegrowane – kogo dotyczy obowiązek jego uzyskania?

 Zgodnie z ustawą – Prawo ochrony środowiska z dnia 2001 r. (Dz.U.2024.54 t.j. ze zm), obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego dotyczy instalacji, których eksploatacja może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych lub środowiska jako całości. Rodzaje instalacji podlegające pod obowiązek posiadania pozwolenia zintegrowanego zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie […] (Dz.U. z 2014 r. poz. 1169).

Dokument wymienia sześć grup instalacji, które wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego.

  1. Instalacje do wytwarzania energii i paliw, np. do spalania paliw o nominalnej mocy, która jest równa lub przekracza 50 MW, do produkcji koksu, do upłynniania węgla,
  2. Instalacje do produkcji i obróbki metali, m.in. do spiekania rud metali czy też do odlewania stali, jeśli zdolność produkcyjna instalacji przekracza 20 ton wytopu na dobę,
  3. Instalacje w przemyśle mineralnym, np. do produkcji szkła, jeśli zdolność produkcyjna instalacji jest większa niż 20 ton wytopu na dobę,
  4. Instalacje w przemyśle chemicznym, które wykorzystują procesy chemiczne lub biologiczne do wytwarzania m.in. organicznych i nieorganicznych substancji chemicznych, nawozów prostych na bazie azotu czy też materiałów wybuchowych,
  5. Instalacje w gospodarce odpadami, wykorzystywane np. do termicznego przetwarzania odpadów,
  6. Instalacje w innych dziedzinach, m.in. do produkcji masy włóknistej z drewna czy też do uboju zwierząt, jeśli zdolność produkcyjna instalacji przekracza ponad 50 ton tusz na dobę.

Wyżej wymienione procesy są tylko częścią z listy, która została zawarta w rozporządzeniu.

Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego – kto powinien go przygotować?

 Żeby uzyskać pozwolenie zintegrowane, prowadzący instalację musi złożyć wniosek o jego wydanie. W większości przypadków organem uprawnionym do rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji jest Marszałek Województwa, na którego terenie mieści się instalacja powodująca znaczne zanieczyszczenie środowiska. Nie jest to jednak regułą. Dokument może bowiem wydać również właściwy lokalizacyjnie Prezydent Miasta na prawach powiatu lub Starosta Powiatowy. W przypadkach szczególnych wniosek o rozpatruje Regionalna dyrekcja ochrony środowiska np. gdy instalacja położona jest na terenie zamkniętym. Terenami zamkniętymi są m. in. tereny kolejowe, wojskowe.

Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego musi zawierać szereg informacji nie tylko o samej instalacji, ale również zakresie korzystania ze środowiska. Z tego względu jego przygotowanie warto powierzyć specjalistom.

W przypadku dodatkowych potrzeb Ekomeritum może przygotować również ofertę na Analizę Ryzyka lub Raport początkowy, które w pewnych przypadkach mogą okazać się niezbędne do załączenia do wniosku o pozwolenie zintegrowane.

W EkoMeritum staramy się, aby osoby przygotowujące dokumentacje miały wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu dokumentacji do wniosków o wydanie pozwoleń zintegrowanych. 

Potrzebujesz rzetelnie przygotowanego opracowania? Napisz do nas lub zadzwoń, a uzyskasz niezbędne wsparcie.

Najnowsze