Badanie wody – od czego zależą koszty - Ekomeritum

Badanie wody – od czego zależą koszty

Człowiek nie może funkcjonować bez wody. Niestety, ten życiodajny płyn bywa zanieczyszczony zarówno niebezpiecznymi związkami chemicznymi, jak i  mikroorganizmami. Dlatego tak istotną kwestią jest regularne badanie wody, zwłaszcza tej pitnej. Dzięki temu otrzymujesz gwarancję, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia lub życia osób mających z nią kontakt. Ile kosztuje badanie wody? Jak ocenia się jej czystość?

Ile kosztuje badanie wody?

Profesjonalne badanie wody nie tylko zapewnia jej wysoką jakość, ale również zapobiega zatruciom związkami chemicznymi, a także zakażeniom mikroorganizmami. To dlatego warto je wykonywać regularnie i co najważniejsze – powierzyć fachowcom. Dysponują oni specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem oraz narzędziami, dzięki którym są w stanie precyzyjnie określić stan i jakość wody. Ile jednak kosztuje jej badanie?

Niestety, trudno jednoznacznie określić koszt badania wody. Wiele zależy od zakresu oznaczanych parametrów. Im analiza wody jest bardziej szczegółowa, a co za tym idzie obejmuje więcej wskaźników, tym jej koszt będzie wyższy. Tylko w ramach podstawowego badania ocenia się kilkanaście parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Natomiast analiza szczegółowa obejmuje ich znacznie więcej.

To, ile wskaźników należy wziąć pod uwagę, zależy nie tylko od indywidualnych preferencji zlecającego badanie jakości wody, ale również od jej rodzaju. Inaczej bowiem ocenia się wodę pitną (np. mineralną, stołową czy leczniczą), a inaczej wodę chłodniczą. Tę pierwszą należy przeanalizować dokładniej, gdyż trafia bezpośrednio do organizmu człowieka.Ten aspekt również wpływa na koszt badania wody.

Jak ocenia się czystość wody?

Żeby ocenić, czy woda jest zdatna do picia trzeba przeprowadzić dwa rodzaje badań:

 • badania fizykochemiczne wody – badana jest zawartość tlenu i innych związków chemicznych w wodzie przez specjalistów. Analizie poddawane są jej różne parametry, w tym odczyn pH, mętność, barwa, zapach czy też smak. Oprócz tego sprawdza się zawartość żelaza i manganu, czy nie przekracza przyjętych norm,
 • badanie mikrobiologiczne – celem badania jest zweryfikowanie, czy w wodzie występuje mikrofauna. Analiza mikrobiologiczna wskazuje gatunek mikroorganizmów występujących w wodzie, określa liczebność kolonii, a także jej zdolność do namnażania się przy wykorzystaniu konkretnych pożywek.

Analiza wody polegająca na prowadzeniu obu typów badań jednocześnie daje pełen obraz sytuacji. Zadanie to warto powierzyć specjalistom, którzy nie tylko zadbają o to, aby próbka wody została pobrana z zachowaniem wszelkich standardów, ale również w profesjonalny sposób wykonają badanie jakości wody. Dysponują bowiem specjalistycznym sprzętem, który pozwala dokonać precyzyjnych analiz.

Profesjonaliści wykonują badanie wody ze studni kopanej, jak również analizują:

 • wodę ze studni głębinowej i wierconej,
 • wodę wodociągową,
 • wodę z basenu kąpielowego,
 • wodę w instalacjach centralnego ogrzewania,
 • wodę z ujęcia powierzchniowego,
 • wodę źródlaną lub mineralną,
 • wodę technologiczną,
 • wodę chłodniczą.

Możesz liczyć na kompleksową analizę jakości wody bez względu na jej rodzaj Dzięki temu dowiesz się, czy możesz ją wykorzystywać w danym celu.

Normy wody pitnej

Żeby woda została uznana za pitną, jej parametry muszą odpowiadać normom określonym w prawie. Dla przykładu, woda jest zdatna do picia, gdy jej odczyn pH mieści się w przedziale 6,5-9,5, a jej mętność nie przekracza NTU. Co więcej, w jej składzie nie może znaleźć się więcej niż:

 • 0,2 mg/dm3 żelaza,
 • 0,05 mg/dm3 manganu,
 • 0,5 mg/dm3 amoniaku/azotynów,
 • 50 mg/dm3 azotanów,
 • 250 mg/dm3 chlorków i siarczanów.

Istotne jest również to, aby woda odpowiadała konsumentom zarówno barwą, smakiem, jak i zapachem. W przeciwnym razie nawet gdy będzie najzdrowsza może nie przypaść im do gustu. Badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne pozwalają przebadać więcej aspektów. Dlatego jeśli masz jakieś wątpliwości co do jakości wody, nie zwlekaj ze zleceniem analizy profesjonalistom.

Najnowsze