Woda i ścieki mogą zawierać różne substancje niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia, a nawet życia człowieka. Regularny monitoring jakości to jeden ze sposobów, które pozwalają uniknąć niekorzystnych konsekwencji związanych z niewłaściwym ich składem. Kiedy badania wody i ścieków są niezbędne? Kto powinien je wykonać?
Badania wody – kiedy są konieczne?
Żeby woda była bezpieczna dla człowieka, musi mieć określony skład. Nie mogą znajdować się w niej ani pasożyty, ani drobnoustroje chorobotwórcze, a stężenie związków chemicznych nie powinno przekraczać ilości, która zagrażałaby zdrowiu lub życiu pijących ją lub korzystających z niej osób. To dlatego badania wody odgrywają tak istotne role – m.in. przeciwdziałają zagrożeniom epidemiologicznym. Żeby jednak stanowiły skuteczne narzędzie prewencji, muszą być wykonywane systematycznie.
Regularnym badaniom fizykochemicznym i mikrobiologicznym powinny być poddawane m.in.:
- wody podziemne ze studni oraz pochodzące z ujęć typu odwiert i z piezometrów,
- wody w nowo zainstalowanych przyłączach wodociągowych,
- wody w basenach i kąpieliskach
- wody w punktach gastronomicznych i usługowych (np. w restauracjach i zakładach fryzjerskich),
- wody technologiczne,
- wody powierzchniowe.
Systematyczność nie jest jedyną kwestią, o którą należy zadbać w przypadku przeprowadzania badań wody. Równie istotna jest ich jakość. Jeżeli zostaną wykonane pobieżnie, mogą dać fałszywe wyniki. Z tego względu powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców.
Jak przeprowadzać badania wody?
Wśród najważniejszych etapów badania wody można wymienić pobór próbki i jej transport do akredytowanego laboratorium. Jeżeli działania te zostaną wykonane bez należytej staranności, może dojść do zanieczyszczenia materiału. Dlatego przeprowadzenie badań wody należy zlecić specjalistom. To gwarancja ich odpowiedniej jakości.
W EkoMeritum wykonujemy m.in. badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wód podziemnych i powierzchniowych. Przeprowadzamy zarówno analizy podstawowe, jak i rozszerzone – wraz z poborem próbek. Jesteśmy więc w stanie dostosować się do Twoich potrzeb.
Badania ścieków – kiedy są wymagane?
Mimo że aż 99,8-99,9 procent ścieków to woda, mogą one stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. W ich składzie mogą znajdować się bowiem także zawiesiny, metale ciężkie, mikroorganizmy czy też substancje powierzchniowo czynne i radioaktywne. Z tego względu część podmiotów, które je wytwarza, musi przeprowadzać okresowe pomiary jakości i ilości ścieków odprowadzanych do wód lub ziemi. Kto jest do tego zobowiązany?
- Po pierwsze, zakłady (m.in. myjnie samochodowe, zakłady przemysłowe) odprowadzające ścieki przemysłowe zawierające substancję szczególnie szkodliwe dla środwowiska wodnego do kanalizacji będącej własnością innego podmiotu (np. kanalizacja miejska) w ramach szczególnego korzystania z wód.
- Po drugie, osoby fizyczne, zakłady oraz oczyszczalnie ścieków, które wytwarzają ścieki bytowe lub komunalne i odprowadzają je do środowiska tj. wody lub ziemi na podstawie uzyskanych pozwoleń wodnoprawnych.
Zdarza się, że podmiot musi załączyć wyniki badań jakości i ilości ścieków do operatu wodnoprawnego, w celu weryfikacji przez Organ, wypełniania przez dysponenta pozwolenia wodnoprawnego zobowiązań z niego wynikających. Przekroczenie dopuszczalnych wskaźników w ściekach lub też nie wykonywanie badań może być podstawą do odmowy wydania nowego pozwolenia wodnoprawnego .
Potrzebujesz rzetelnych badań wody lub ścieków? Napisz do nas lub zadzwoń. W EkoMeritum dysponujemy doświadczeniem zarówno w ręcznym, jak i mechanicznym (wykonywanym przy użyciu autosamplera) poborze próbek. Uzyskane w badaniach laboratoryjnych wyniki są przez nas wnikliwie analizowane i interpretowane, a następnie przesyłane do klienta w formie sprawozdania. Otrzymujesz więc gotową analizę, którą możesz wykorzystać np. do celów sprawozdawczych.