Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wypełniania obowiązków z zakresu ochrony środowiska. W natłoku spraw nietrudno je jednak przeoczyć. Jednym ze sposobów, który pozwala zweryfikować, czy firma realizuje ciążące na niej wymogi, jest audyt środowiskowy. Kiedy warto go wykonać? O czym pamiętać przy jego sporządzaniu? Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć.
Audyt środowiskowy – najważniejsze korzyści rzetelnego opracowania
Audyt środowiskowy to wnikliwa procedura, która pozwala stwierdzić, czy działalność gospodarcza jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ochrony środowiska i zapisami zawartymi w uzyskanych przez przedsiębiorcę decyzjach środowiskach. Wskazuje ona zarówno dobre praktyki, jak i te obszary funkcjonowania firmy, które są niezgodne z przyjętymi standardami i które należy poprawić, aby przedsiębiorstwo działało bardziej ekologicznie. Dlaczego warto się na niego zdecydować?
Rzetelnie przeprowadzony audyt środowiskowy nie tylko pełni funkcję sprawozdawczą, ale również może stanowić punkt wyjścia do przeprowadzenia zmian w przedsiębiorstwie w kierunku bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów. Dzięki niemu możesz:
- uniknąć kar wynikających z nieprzestrzegania przepisów z zakresu prawa ochrony środowiska,
- zaoszczędzić środki finansowe w związku z optymalnym wykorzystaniem zasobów,
- zyskać pozytywny wizerunek jako firma odpowiedzialna społecznie,
- obniżyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych i kosztownych w usunięcia zagrożeń środowiskowych,
- kompleksowo zarządzać przedsiębiorstwem,
- łatwiej wprowadzić zmiany organizacyjne.
W wyniku audytu środowiskowego powinno powstać opracowanie, które uwzględni różne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa w kontekście ochrony środowiska. Z tego względu jego przeprowadzenie warto zlecić specjalistom, którzy zadbają o każdy szczegół raportu. W EkoMeritum dysponujemy bogatym doświadczeniem w wykonywaniu audytów środowiskowych. Nie tylko analizujemy dokumenty udostępnione przez przedsiębiorcę, ale również wizytujemy zakład. Dzięki temu jesteśmy w stanie opracować wnikliwą ekspertyzę.
Co obejmuje audyt środowiskowy?
Audyt środowiskowy może zarówno mieć formę kompleksowego przeglądu ekologicznego, który bada każdy aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa w kontekście ochrony środowiska, jak i stanowić selektywne opracowanie analizujące wybrane elementy oddziaływania zakładu na ekosystem, takie jak np.:
- emisja gazów i pyłów do powietrza,
- pobór wód,
- odprowadzanie ścieków,
- gospodarka odpadami,
- emisja hałasu.
W ramach audytu specjaliści sprawdzają również ewidencje, sprawozdania i opłaty z zakresu ochrony środowiska, których wykonanie obowiązuje danego przedsiębiorcę. Ewentualne kary wynikające z ich niedopilnowania potrafią być dotkliwe. Z tego względu są to aspekty, które wymagają wnikliwej analizy.
Każde przedsiębiorstwo funkcjonuje inaczej i odmiennie oddziałuje na otaczający je ekosystem. Z tego względu audyt środowiskowy należy dopasować do specyfiki prowadzonej działalność i indywidualnych potrzeb firmy. Tylko wówczas może on zyskać miano rzetelnego opracowania.
Po co przedsiębiorstwu audyt środowiskowy?
Audyt środowiskowy przeprowadza się w różnych celach. Pozwala on zweryfikować m.in. to, czy przedsiębiorstwo ma wymagane prawem decyzje administracyjne, czy właściwie gospodaruje odpadami lub czy nie przeoczyło wykonania pomiarów, które je obowiązują. Na ekspertyzę ekologiczną często decydują się również firmy starające się o uzyskanie lub utrzymanie certyfikatu ISO, a także podmioty, które chcą sprawdzić, jak ze swoich obowiązków wywiązują się podwykonawcy.
Odpowiednio przeprowadzony audyt środowiskowy będzie stanowić źródło rzetelnych informacji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa w kontekście ochrony środowiska. Jest on w stanie np. uchronić firmę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami wynikającymi z niedopilnowania obowiązków nałożonych przez prawo. Z tego względu jego przeprowadzeniem powinni zająć się specjaliści. Chcesz zlecić wykonanie audytu środowiskowego? Skontaktuj się z nami.